Déjà vu – tak brzmiała poprzednia nazwa willi i coś w tym jest… Pomostem łączącym dawny budynek z lat trzydziestych ubiegłego wieku z budynkiem we współczesnym ujęciu jest wystrój utrzymany w stylu art déco.

Willa została wybudowana w roku 1932, czyli w czasach największego rozkwitu nurtu art déco, co znalazło swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrza ówczesnego budynku. Istotną rolę odgrywała geometria – charakterystyczne motywy zdobnicze na bazie trójkątów, prostokątów i półkoli. Na przestrzeni lat wystrój willi zmieniał się z kolejnymi remontami aż w końcu historia zatoczyła koło wraz z ostatnią modernizacją budynku w 2021 roku. Zmiana nazwy na House’27 wiązała się również z powrotem do dawnego stylu, ale we współczesnym, komfortowym ujęciu. Ponownie w pokojach królują elementy stylu art déco, które najbardziej widoczne są w największym apartamencie znajdującym się na parterze willi.

Warto podkreślić, że budynek został odrestaurowany z zachowaniem oryginalnej bryły, unikatowego przyziemia z granitu pochodzącego z Doliny Kościeliskiej oraz poszycia dachu blachą cynkową. Zatem zewnętrzny kształt willi z dużymi tarasami i balkonami oraz otaczający ją duży teren zielony pozostały bez zmian, co we współczesnej architekturze Zakopanego należy do rzadkości.

Projekt Piotra Komornickiego z roku 1927 zakładał wybudowanie willi w konstrukcji zrębowej z płazów, z modernistycznymi przeszkleniami w narożach, prawie płaskim dachem skontrastowanym z dachem dwuspadowym. Szczyty miały być szalowane w jodełkę, okapy szerokie, wsparte na regionalnych rysiach (często zdobionych belkach wystających poza zewnętrzną ścianę budynku). Ostatecznie willa powstała w technologii murowanej, ale oryginalny projekt został zachowany w Archiwum Narodowym w Krakowie – Ekspozytura w Spytkowicach.

Ciekawostką jest, że w okresie międzywojennym willa gościła znane osobistości ze świata przemysłu, nauki i polityki jak: Ignacy Mościcki – prezydent II RP, Eugeniusz Kwiatkowski i Aleksander Bobkowski – ministrowie rządu II RP. W willi bywał również Tadeusz Sendzimir – przemysłowiec tego okresu oraz wybitny naukowiec, polski inżynier i wynalazca, znany również poza granicami Polski.

Choć od tamtych czasów wiele się zmieniło, dziś willa funkcjonująca jako House’27 jest wciąż otwarta dla gości, którzy podkreślają wyjątkowy charakter i klimat tego miejsca.